قطعی مجدد اینترنت در کره‌شمالی

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری بیزنس اینسایدر، ابتدا دامنه‌های کره‌شمالی که به “kp.” ختم شده و شامل رسانه‌های دولتی این کشور می‌شود، در حوالی ساعت شش صبح به وقت محلی از کار افتادند.

این قطعی پس از دوره‌ای از قطعی‌های متناوب اتفاق افتاد که از ۱۴ ژانویه (۲۴ دی ماه) آغاز شده و تا دو روز بعد ادامه داشت و هر بار، چندین ساعت به طول انجامید.

در طول این قطعی‌ها، سرورهای کره‌شمالی از دسترس خارج شدند و محقق حوزه امنیت سایبری گفت، نوع خطای اتصال‌ها، نشان‌ می‌داد که زیرساخت آی‌تی کره‌شمالی هدف “حمله محروم‌سازی از سرویس” قرار گرفته‌اند.

وی افزود: کره‌شمالی یک قطعی اینترنت سراسری را تجربه کرد.

قطعی اینترنت در کره‌شمالی پدیده نسبتا رایجی است؛ در سال گذشته نیز یک بروزرسانی نرم‌افزاری ناکارآمد، وب‌سایت‌ها و رسانه‌های دولتی را از کار انداخت. این قطعی‌ها همچنین می‌تواند به دلیل قطعی برق یا مشکلات دیگر در زیرساخت‌های محلی باشد، اما ماهیت قطعی اینترنت اخیر، برای کارشناسان متفاوت بود.

یک محقق دیگر با نام نیکولاس روی گفت: یا مانند مشکل فیسبوک در چند هفته گذشته، یک نفر اشتباه بزرگی به بار آورده است، یا اینکه حمله‌ای در کار بوده است.

گرچه گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه این قطعی‌ها نتیجه اقدامات آمریکا، چین و یا دیگر کشورهای مخالف کره‌شمالی بوده است، وجود دارد، اما متخصصان با توجه به اینکه قطعات زیادی از این پازل را در دست ندارند، از معرفی مقصر سر باز می‌زنند.

قطعی مجدد اینترنت در کره‌شمالی